Czy drzwi wewnętrzne można przyciąć na wymiar? I inne często zadawane pytania

Jeśli chodzi o drzwi, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne, dysponujemy sporą wiedzą, z której możemy korzystać. I dobrze wykorzystujemy tę wiedzę, odpowiadając na pytania klientów dotyczące wszystkich kwestii związanych z drzwiami. Czy jest lepszy sposób, aby odpowiedzieć na te pytania niż za pomocą FAQ? Najczęstsze pytanie, jakie otrzymujemy, dotyczy tego, czy drzwi wewnętrzne można przyciąć na wymiar. Ale są też dziesiątki innych. Jeśli masz pytanie, czytaj dalej: zajmiemy się tutaj sześcioma z nich, a szanse, że Twoje może się tu pojawić, są wysokie.

 

Czy drzwi wewnętrzne można przyciąć na wymiar?

Czy możesz wyciąć drzwi wewnętrzne? Oczywiście! Czasami może być konieczne dostosowanie rozmiaru drzwi wewnętrznych. Jeśli rama jest za mała dla standardowego rozmiaru, otwór ma dziwny kształt lub masz gruby dywan, to najlepszym rozwiązaniem może być przycięcie wewnętrznych drzwi. W przypadku większości drzwi drewnianych jest to łatwe. Wystarczy tylko trochę nabrać od dołu lub z boków, aby drzwi mogły się swobodnie kołysać. Będziesz jednak musiał wyszlifować drzwi do równej powierzchni i ponownie je wykończyć, aby wyglądały spójnie.

czarne drzwi wewnętrzne

Zanim jednak wyłamiesz szlifierkę, warto sprawdzić wytyczne producenta dotyczące tolerancji. Wokół krawędzi drzwi kompozytowych znajduje się warstwa litego drewna – ale jeśli przekroczysz zalecaną tolerancję, ryzykujesz wgryzienie się w rdzeń drzwi. Jeśli nie zdecydowałeś się na drzwi z litego drewna, zrujnuje to wygląd drzwi. W większości przypadków maksymalna dozwolona tolerancja wynosi zaledwie kilka milimetrów. Jeśli okaże się, że musisz wyjść poza to, to zazwyczaj lepszą opcją jest zainwestowanie w inne drzwi. Z tego powodu warto kilkakrotnie zmierzyć przed dokonaniem zakupu.

 

Czy drzwi wewnętrzne mogą otwierać się na zewnątrz?

W większości przypadków będziesz chciał, aby Twoje wewnętrzne drzwi otwierały się z dala od Ciebie, gdy przechodzisz przez dom. Zatem drzwi prowadzące z korytarzy do innych pomieszczeń powinny otwierać się do tych pomieszczeń. Dzięki temu korytarz nie stanie się nieprzejezdny, gdy drzwi są otwarte. Zapobiegnie to również przypadkowemu uderzeniu przechodnia, gdy przejdziesz z sypialni lub łazienki na korytarz.

Z reguły pokoje, które następnie otwierają się na inne pokoje, powinny działać zgodnie z tą samą logiką – więc jeśli przenosisz się z korytarza do pokoju, a następnie do innego pokoju, powinieneś popychać wszystkie drzwi po drodze.

W którą stronę powinny się otwierać drzwi wewnętrzne?

Oczywiście w niektórych przypadkach możesz nie chcieć tego robić. Drzwi otwierane na zewnątrz mogą zachować przestrzeń po drugiej stronie drzwi, co jest wymagane w przypadku szafek i innych przytulnych przestrzeni (dlatego w takich przypadkach dobrym rozwiązaniem są mniejsze drzwi składane). A jeśli są schody prowadzące po drugiej stronie drzwi, otwieranie ich do wewnątrz może być niemożliwe. Inne wyjątki mają miejsce, gdy przenosisz się z garażu do domu – który ze względów bezpieczeństwa liczy się jako drzwi zewnętrzne .

Od Ciebie zależy, w jaki sposób otworzysz drzwi. Może się okazać, że drzwi otwierane na zewnątrz lepiej pasują do określonej części nieruchomości niż drzwi otwierane do wewnątrz. W takim przypadku nie ma powodu, aby nie wprowadzać zmiany.

Jeśli masz już zamontowane drzwi, zmiana ich kierunku zwykle będzie trudna, ponieważ będzie wymagać nowej ościeżnicy. Ale prawdopodobnie ważniejsze niż do wewnątrz i na zewnątrz jest otwieranie w lewo lub w prawo. Jeśli zdecydujesz się to zmienić, musisz przenieść takie rzeczy, jak włączniki światła, na drugą stronę drzwi – co oznacza znaczne zamieszanie.

Czy mogę używać drzwi wewnętrznych na zewnątrz?

Nie ma prawa wszechświata mówiącego, że nie można zainstalować drzwi wewnętrznych w miejscu zewnętrznym. Mając to na uwadze, używanie drzwi wewnętrznych na zewnątrz jest wyjątkowo niewskazane z kilku powodów.

Po pierwsze, drzwi wewnętrzne nie są tak wytrzymałe, jak zewnętrzne. Ich krawędzie są łatwiej dostępne i są mniej wytrzymałe: wystarczająco zdeterminowany intruz mógłby bez problemu wsadzić but przez wewnętrzne drzwi, podczas gdy zewnętrzny mógłby bardziej walczyć. Twoje drzwi zewnętrzne pełnią ważną funkcję bezpieczeństwa – dlatego są zbudowane inaczej niż drzwi wewnętrzne. Z tego powodu instalowanie drzwi wewnętrznych na zewnątrz często unieważnia ubezpieczenie domu.

Po drugie, drzwi wewnętrzne nie są tak dobre w eliminowaniu przeciągów i zatrzymywaniu ciepła. Zimna bryza może łatwo prześlizgnąć się po brzegach, co kosztuje znaczną kwotę w rachunkach za energię. Energia tracona przez drzwi (lub okno) w danym przedziale czasowym może być opisana przez jej wartość „u”. Przepisy budowlane wymagają, aby dla nowych instalacji wartość ta była utrzymywana na poziomie 1,8 lub niższym – co oznacza, że ​​drzwi wewnętrzne nie kwalifikują się.

Wreszcie, drzwi wewnętrzne nie są tak skonstruowane, aby wytrzymać ostre zmiany temperatury i wilgoci, na które będą narażone na zewnątrz. Wyobraź sobie, że meble w Twoim salonie są wystawione na działanie deszczu ze śniegiem, śniegu i palącego ciepła. Po mniej więcej roku (albo wcześniej) prawdopodobnie nie byłoby to zbyt dobrze!

 

Czy mogę zamontować drzwi wewnętrzne?

Drzwi wewnętrzne są dość proste w montażu. Nie potrzebujesz żadnego specjalnego szkolenia ani żadnych specjalnych narzędzi. A biorąc pod uwagę, że internet jest tak pełen porad i instrukcji na ten temat (w tym ta sama strona!), instalatorzy DIY nigdy nie mieli tak dobrze. O ile nie instalujesz również ościeżnicy , powiedzielibyśmy, że przeciętna osoba może zainstalować drzwi po południu. Tylko upewnij się, że wiesz dokładnie, co robisz, i że masz przygotowane wszystkie narzędzia (a także zaciągnięty wolontariusz), zanim zaczniesz.

Jeśli lubisz majsterkować i chcesz zainstalować własne drzwi, zapoznaj się z naszym przewodnikiem Jak zamontować drzwi wewnętrzne .

Mając to na uwadze, dla niektórych z nas warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Możesz nie mieć czasu na zaangażowanie się w to zadanie lub cierpliwości. Co więcej, spójrzmy prawdzie w oczy, niektórzy z nas po prostu nie są przygotowani do tego rodzaju pracy, a początkujący są bardziej skłonni do popełniania błędów niż doświadczeni instalatorzy. Jeśli martwisz się, że wykonasz to samodzielnie, zazwyczaj warto zainwestować w wykonanie instalacji za Ciebie.

 

Czy możesz mieszać style drzwi wewnętrznych?

Większość właścicieli domów decyduje się na pasujące (lub prawie dopasowane) drzwi w całym swoim wnętrzu. Ale niektórzy zamiast tego wybierają mieszanie i dopasowywanie. Może to być spowodowane presją finansową – wymiana kilku drzwi nie jest tak droga, jak wymiana wszystkich w domu. Z drugiej strony możesz po prostu preferować odrobinę różnorodności!

Teraz styl jest prawie z definicji subiektywny. Co jedna osoba uważa za szczyt dobrego smaku; inny może się im nie podobać. Dotyczy to zarówno doboru drzwi wewnętrznych, jak i ich dopasowania.

Dlatego nie możemy zaoferować żadnych twardych i szybkich odpowiedzi na temat tego, co zadziała, a co nie. W końcu Twoje drzwi zostaną zainstalowane w Twojej nieruchomości – dlatego liczy się Twoja opinia. Jeśli chcesz naturalnie wykończone drzwi z litego drewna na dole i kompozytowe w kolorze brylantowo-białym na górze, to kim mamy stanąć na drodze?

Możemy jednak podać kilka rzeczy, o których należy pamiętać podczas mieszania stylów drzwi (i ogólnie podejmowania odważnych decyzji stylistycznych w domu).

Po pierwsze, styl jest podatny na zmiany w czasie. Ryzyko, które zwróci się po roku, może szybko się skończyć. Po drugie, Twój osobisty gust może nie pasować do gustu rynku mieszkaniowego: jeśli planujesz sprzedać swój dom, ogólnie rzecz biorąc, przekonasz się, że spójne podejście jest bardziej niezawodne, jeśli chodzi o imponowanie potencjalnym nabywcom.

Dotyczy to w szczególności domów z epoki, w których wymagany jest określony styl. Jeśli masz piękny domek w stylu Tudorów, sensowne jest zainstalowanie odpowiednich drzwi w całym budynku (niezależnie od tego, jak wspaniale wyglądają współczesne drzwi aluminiowe!).

Kiedy powinienem wymienić drzwi wewnętrzne?

Kiedy wymienić drzwi wewnętrzne to kolejne pytanie, na które można znaleźć wiele odpowiedzi. Jeśli nie zacząłeś patrzeć na swoje istniejące drzwi z pewną dozą pogardy, możesz chcieć trzymać się ich trochę dłużej. Ale jeśli już zacząłeś rozważać wymianę, dlaczego po prostu nie skończyć z tym? Nowy zestaw drzwi wewnętrznych pomoże Ci poczuć się bardziej komfortowo we własnym domu – zwłaszcza jeśli nadal korzystasz z zestawu, który kupiłeś po wprowadzeniu się.

Wysokiej jakości zestaw drzwi wewnętrznych powinien wystarczyć na dekadę lub dłużej. Ale możesz zdecydować się na zmianę na długo, zanim sprawy zaczną wyglądać nędznie. Istnieją pewne oznaki, które mogą wskazywać, że drzwi przeszły już swoje najlepsze. Jeśli zacznie się samoczynnie zamykać lub ciągnąć po dywanie, możesz to uznać za znak tego, co nadejdzie. Chociaż takie problemy można (i należy) rozwiązać przez dokręcenie kilku śrub i nasmarowanie kilku zawiasów, nadchodzi moment, w którym wymiana jest bardziej sensowna.

 

Na zakończenie

Omówiliśmy tylko kilka z często zadawanych nam pytań – ale jeśli masz jeszcze jedno, skontaktuj się z nami. Nasz zespół jest przyjazny, kompetentny i gotowy do pomocy!